LipjaniPress

Shefi i NATO’s: Do t’i rezistojmë ndikimit rus në Ballkan

Lajme

NATO është duke iu ndihmuar qeverive të Ballkanit Perëndimor që t’i ndërtojnë organet e mbrojtjes dhe inteligjencës, në mënyrë që t’iu rezistojnë ndikimeve politike, veçanërisht nga Rusia, ka thënë sot në Sarajevë Sekretari i Përgjithshëm i NATO’s, Jens Stoltenberg.

Kreu i NATO’s nesër do të qëndrojë për vizitë në Kosovë.
Duke folur gjatë vizitës në Sarajevë, Jens tha se aleanca është në dijeni të ndikimit të rritur rus në Ballkan dhe intervenimin rus në porceset politike në Mal të Zi, transmeton Express.

Shefi i NATO’s do ta vizitojë edhe Kosovën nesër.

“Jemi duke i përcjell këto nga afër. Ne punojmë me partnerët tanë, përfshirë Malin e Zi, që t’iu ndihmojmë atyre t’i forcojnë kapacitetet e inteligjencës dhe institucionet e mbrojtjes,” ka thënë Stolteneberg.

Mali i Zi pritet që t’iu bashkohet NATO’s këtë vit, gjë që kundërshtohet fuqishëm nga Rusia. Vitin e kaluar, autoritetet malazeze e akuzuan një grup serbësh dhe rusësh për planifikimin e një puçi gjatë zgjedhjeve të 19 tetorit, në mënyrë që t’i ndihmonin një aleati opozitar që të vinte në pushtet.

Qeveria ruse e ka mohuar përfshirjen.

“Mënyra më e mirë për ta rritur rezistencën ndaj çfarëdo ndikimi të jashtëm apo politik, është që të sigurohemi se institucionet në vendet e ndryshme të Ballkanit janë të forta, modernizuara dhe reformuara,” ka thënë Stoltenberg.

Facebook Comments Box
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

Suedi: Rrotullohet autobusi me nxënës, 3 të vdekur, mbi 50 të lënduar

lipjanipress

Nënkryetari Tasholli priti në takim përfaqësueset e projektit zviceran Kujdesi Shëndetësor i Qasshëm dhe Cilësor

lipjanipress

Aksidentohet një veturë në Bregun e Zi (FOTO)

lipjanipress

Mjegulla bllokon Shkupin, anulohen fluturime, aterime në Prishtinë e Ohër…

lipjanipress

Mandati për Qeverinë: Ivanov nesër nis konsultimet me partitë politike

lipjanipress

LDK akuzon VV’në për punësime partiake në sektorin e arsimit në Prishtinë

lipjanipress

Kandidati për president të Serbisë: Kosova është e pavarur, duhet ta njohim

lipjanipress

Ndodh edhe kjo: Gjendet një fëmijë në barkun e një krokodili (VIDEO)

lipjanipress

Scott: Kosova nuk duhet të ngutet me ushtri

lipjanipress

Greqia rinis garën e armatimit me Turqinë, 5 miliardë euro shpenzime

lipjanipress

Kaos komunikacioni në qendër të qytetit në rrugën  Gjergj Fishta.(VIDEO+FOTO)

lipjanipress

PDK dega në Lipjan ,mbajti takim në qytetin e Lipjanit

lipjanipress
Skip to toolbar