LipjaniPress

Shënohet Dita e Çlirimit në Lipjan

Lajme Lipjani

Kuvendi Komunal sot ka mbajtur seancë solemne për nderë të 18-të vjetorit të Ditës së Çlirimit të Komunës së Lipjanit.
Me këtë rast Kryetari i Komunës së Lipjanit, Imri Ahmeti ka uruar të gjithë qytetarët lipjanas për ditën e çlirimit. Ai tha se dita e çlirimit të vendit, si sot e përher do të shënohet jo vetëm në kujtim të ndjenjës së lirisë, por edhe detyrim i respektit, kujtimit e nderimit të të gjitha organizimeve ndërshqiptare për të ndërtuar shtetin e mvetësisë ndër gjenerata, për të sublimuar lirin tonë, djemt dhe vajzat dëshmore e martire të Ushtris Çlirimtare të Kosovës.
“Sot e përher, kushdo që flet dhe e gëzon lirinë e vendit tonë, do respektoj e nderoj përgjithmonë veprën, kontributin e gjeneratave të tëra, sepse ata bënë histronë, ata i dhan vlerë lirisë, sepse dizajnuan, unifikuan, ditën dhe mundën të punojnë në troje tona e për atdheun tonë dhe me miq ndëkombëtar, që vendi ynë të gëzoj lirinë dhe pavarësinë. Të till përher do të nderohen si Ibrahim Rugova e Adem Jashari, Sali Çeku e Agim Ramadani, Zahir Pajaziti e Hamëz Jashari dhe të gjithë dëshmorët e martirët e vendit tonë”, ka theksuar kryetari Ahmeti.
Ahmeti po ashtu tha se shqiptarët sot e përgjithnji e kujtojnë dhe i mbeten mirënjohës SHBA-ve dhe shteteve aleate nën ombrellën e NATO-s që ndihmuan finalisht e përfundimisht vendin tonë për liri e pavarësi.
Kreu komunal i Lipjanit theksoi se festa e lirisë, sot na thërret jo vetëm në shënimin e festimin e ditës së çlirimit, por kjo festë troket në ndërgjegjien e secilit nga ne, secilit qytetarë, për respektimin e vlerave që sollën lirinë, për vetë lirinë e shtetësinë tone.
“Nuk mund të presim që të tjerët të duan shtetin tonë më shumë se vet ne, por kemi përgjegjësi të zhvillojmë dhe integrojmë vendin tonë. E nderojmë dhe respektojmë të kaluaren tonë duke qenë të përgjegjshëm e të pastër karshi lirisë dhe mvetësisë së vendit tonë”, ështe shprehur kryetari Imri Ahmeti./LipjaniPress.com//

Facebook Comments
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

Arrestohen katër persona për prostitucion, ja kush janë

lipjanipress

Njoftim: Gruaja Demokratike e Kosovës dega në Lipjan

lipjanipress

Kryetari i Forumit Rinor Sami Borovci me Forumin Rinor te AKR-së bejn homazhe ne prekaz.(Foto)

lipjanipress

Udhëheqja e Alternativës zgjidhet me vota, Deda e Kusari-Lila nuk janë drejtues të saj

lipjanipress

Aksident i rëndë në Lipjan, lëndohen disa persona(FOTO)

lipjanipress

Vuçiq: Thaçi duhet të harrojë egon e tij

lipjanipress

Ligji për kundërvajtje, vështirë i zbatueshëm

lipjanipress

Nënkryetari Tasholli nënshkruan marrëveshje bashkëpunimi për zhvillim ekonomik

lipjanipress

Familja e veteranit të luftës Ilir Jasharit bëhët me banesë të re! (VIDEO)

lipjanipress

Gjykata kthen taksistët e dëbuar në Aeroportin e Prishtinës

lipjanipress

Familjarët e Grupit të Kumanovës një ditë para vizitës në Prishtinë ja çka i shkruajnë Zaevit!

lipjanipress

Sheiku në Mal të Zi personelit të një hoteli në Tivat ku ishte sistemuar, ua ka “luajtur trurin” duke iu lënë bakshish 36.000 euro!

lipjanipress
Skip to toolbar