LipjaniPress

Shkencëtarët të alarmuar: Një mega-cunam do vrasë mijëra persona në Evropë

Lajme

Është vetëm çështje kohe para se një valë gjigande uji do shkatërrojë brigjet e Spanjës dhe Portugalisë, kanë paralajmëruar shkencëtarët.

Në një dokument të ri, ata pretendojnë se këto zona janë mjerisht të papërgatitura për një katastrofë të tillë, e cila mund të sjellë vdekjen e të paktën 1200 njerëzve.

Kërdia potenciale është krahasuar me një tërmet i cili krijoi cunamin që vra më shumë se 10 mijë njerëz në Portugali në shekullin e 18-të.

Pretendimet janë bërë në filmin “La Gran Ola” ose në shqip “Vala e Madhe”. Aty paralajmërohej se Gjiri i Cadiz, një zonë e preferuar për turistët dhe të riatdhesuarit do të goditet veçanërisht nga ky cunam, shkruan syri.net.

Në film shfaqen intervista me shkencëtarë të zonës, të cilët i bëjnë jehonë këtyre shqetësimeve.

Ata janë të shqetësuar veçanërisht nga mungesa e një sistemi të paralajmërimit të hershëm, i cili do të lejonte njerëzit të përgatiteshin për valën goditëse.

Facebook Comments
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

Qeveria Mustafa pranë rrënimit, ja çfarë thotë partia e tij për koalicionin

lipjanipress

Me 307 vota Shpend Ahmeti udhëheq , por ky rezultat mund të përmbyset nga 1500 votat me kusht

lipjanipress

Fillon ndërtimi i objektit të ri shkollor në fshatin Rubovc

lipjanipress

Organizatat e Shoqërisë Civile të Komunës së Lipjanit shqyrtuan prioritetet e programit ReLOad

lipjanipress

Kryetari Imri Ahmeti ka vizituar fillimin e punimeve tek udhëkryqi Lipjan – Magurë -Shtime.

lipjanipress

OSBE përkrah zgjedhjen e një prokurori të veçantë që merret me kërcënimet dhe mbrojtjen e gazetarëve

lipjanipress

Dy policë nga Lipjani shpëtojnë jetën një të moshuare – tentonte të vetëvritej

lipjanipress

Aksidentohet një veturë në Bregun e Zi (FOTO)

lipjanipress

PDK vendos nesër nëse do ta përkrahë mocionin e opozitës për rrëzimin e Qeverisë

lipjanipress

Nuk ndryshon mënyra e votimit për mërgimtarët

lipjanipress

ISIS-i thirrje për sulme dhe luftë ndaj Evropës gjatë muajit të Ramazanit

lipjanipress

Edhe Ylli Hoxha përmes premtimeve me asfalt kërkon vota

lipjanipress
Skip to toolbar