LipjaniPress

Shpërthen tuneli bërthamor në Korenë e Veriut, 200 të vdekur

Bota Lajme

Paralajmërimi i gjeologëve kinezë rezultoi i saktë. Tuneli bërthamor i Koresë së Veriut pësoi një kolaps masiv që dyshohet se ka shkaktuar rrjedhje të mbetjeve radioaktive.

Më shumë se 200 punëtorë vdiqën ditën e sotme në tunelin bërthamor që shtrihet në jug të malit Mantapsan, 70 kilometra nga kufiri me Kinën.

Sipas mediave amerikane, shkaku i shpërthimit mund të jetë një test bërthamor i shkuar keq.

100 vetë aktualisht janë të bllokuar në tunel.

Të shtunën, ishte sekretari amerikan i Mbrojtjes, Jim Mattis, ai që paralajmëroi një rritje të rrezikshmërisë për koreano veriorët falë testeve të vazhdueshme bërthamore.

Koreja e Veriut ka kryer gjashtë teste bërthamore që nga viti 2006, duke përdorur po të njëjtin vend testimi.

Mali Mantapsan, i vendosur në veri-lindje të vendit, mendohet të jetë objekti kryesor bërthamor i Phenianit dhe i vetmi vend bërthamor aktiv në botë.

Facebook Comments Box
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

Pa mbështetje në Kosovën e lirë

lipjanipress

Kush e do Vizën B, tash e tutje duhet ta bëjë këtë gjë

lipjanipress

Këto janë vendet që nesër do të mbesin pa rrymë

lipjanipress

Një muaj paraburgim policit dhe zyrtarit të Shërbimeve Korrektuese për armëmbajtje pa leje

lipjanipress

Ky është rusi më i kërkuar në botë, për spiunazh ndërkombëtar

lipjanipress

Hoxha: Askush s’ka informata për arrestimet e Speciales (Video)

lipjanipress

Shokuese qfar gjendet brenda Produkteve

lipjanipress

VMRO apel gjykatësve: Mos bashkëpunoni me Prokurorinë Speciale

lipjanipress

Komandanti i NATO’s për Europë: Transformimi i FSK’së në ushtri i takon Kosovës

lipjanipress

Tenderi milionësh në KEK -lirohet nga akuza Nijazi Thaçi

lipjanipress

Tetova ik: Tifozët e Ulpianës kërkojnë shkarkimin e menjëhershëm të trajnerit

Granit

Lajmërim: Edhe pak muaj, vetëm këto vetura mund t’i importoni në Kosovë

lipjanipress
Skip to toolbar