LipjaniPress

Shuhet Agim Binaku, zëri i gazetarisë sportive

Lajme Lipjani

Ka vdekur zëro emblematik i gazetarisë sportive në Kosovë, Agim Binaku.
Agimi me zërin e tij qysh në vitet 80 mes valëve të radios u bë i dashur për shumë njerez. Më pas krijoi edhe emisionin e famshëm 2 me 1 dhe ofroi shumë kontribut për sportin kosovar.

Agim Binaku mbi të gjitha ishte emër nga më të shquarit të gazetarisë sportive, jo vetëm në Kosovë dhe në hapësirën mbarëshqiptare, por edhe më gjerë. Realizoi mijëra emisione, transmetime të drejtpërdrejta, dokumentarë, reportazhe, intervista me emra të mëdhenj të sportit kosovar, por edhe atij botëror.

Në vitet “70 dhe “80 punoi në Radio Prishtinë, duke drejtuar emisionin e popullarizuar “Pasditja argëtuese sportive” në epokën e artë të sportistëve kosovarë. Në vitet ’90 ishte themelues dhe kryeredaktor i revistave të para sportive në Kosovë “Reflekset sportive” dhe “Top sporti”./LipjaniPress.com

Facebook Comments
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

21 Masi Dita Botërore të Sindromes “Down”

lipjanipress

Dënimi i Dytë nga PZAP-i i Mimoza Kusari-Lilës

lipjanipress

Mashtrimet me kontrata të falsifikuara për tender në MASH’t – Detajet e aktakuzës ndaj ish-Ministrit Buja

lipjanipress

David Philips shkruan për elitën e korruptuar në Prishtinë dhe raportet e reja Kosovë-Amerikë

lipjanipress

Sa trupa e çfarë armë do të kenë Ushtria e Kosovës?

lipjanipress

Haziri koordinohet me BIK’un në Gjilan “për ndërtimin e xhamive dhe një qendre islamike”

lipjanipress

Zyrtari i EULEX’it: Sistemi i drejtësisë të jetë llogaridhënës kur bën gabime

lipjanipress

Ramush Haradinaj flet nga Franca: Më ngeli merak që s’isha në përvjetorin e Rugovës (Audio)

lipjanipress

Kërkohet ndihmë për shërim jashtë vendit për vëllezërit nga Gjilani

lipjanipress

PDK-dega në Lipjan viziton nëndegët në Smallushë dhe Bujari

lipjanipress

Ministri Bytyqi dhe ambasadori gjerman Heldt flasin për cilësinë e arsimit

lipjanipress

Janë inaguruar tri fusha ne Lipjan (Foto+Video)

lipjanipress
Skip to toolbar