LipjaniPress

Si i bëri 2 milionë euro për 2 vjet, Nevzat Bejta, kryetar i Gostivarit

Lajme Maqedoni

Sipas Komisionit Shtetëror Anti-korrupsion të Maqedonisë, kryetari i Gostivarit, Nevzat Bejta, brenda dy viteve i ka fituar hiç me pak se dy milionë euro.

A është kjo arsyeje pse ai është kundër Qeverisë VMRO-DPMNE? Meqë policia financiare është duke e kontrolluar punën e Komunës së Gostivarit, a është Bejta i frikësuar nga diçka? Apo shpreson se me LSDM-në në Qeveri ai mund të falet?

Në vitin 2012, sa ishte ministër i Vetëqeverisjes Lokale në Qeverinë e Nikola Gruevskit, Bejta bleu një zyre 500 metra katror për një çmim prej 500.000 euro. Pastaj, në vitin 2013, kur u zgjodh kryetar i Gostivarit, ai bleu një banesë me hapësirë prej 200 metrave katror për të paktën 200.000 euro. Po ashtu, bleu katër vetura dhe një banesë tjetër në Shkup. Pra, në total, Nevzat Bejta fitoi më shumë se 1 milion brenda dy viteve.

Në Ueb-sajtin e këtij Komisioni, ku Bejta e ka deklaruar një banesë në Gostivar në vlerë prej 18,450,000.00 dinarëve dhe me hapësirë prej 300m2, për të cilën ka thënë se e ka trashëgim. 6,150,000.00 dinarë.

Ai i ka deklaruar katër vetura të llojeve, Mercedes E Class në vlerë 184.500,00 dinarë, një Mitsubish në vlerë prej 20.000,00 dinarëve , një Golf 7 në vlerë 20.000 euro dhe një xhip Fiat Panda, në vlerë 862,920.00 dinarëve, të cilat i ka fituar përmes marrëveshje për shitblerje.

Ndërsa, për 26.000 euro nuk ka treguar se nga i ka marrë. Ai i ka futur edhe tokë bujqësore në vlerë prej 12,300,000.00 dinarëve, për të cilën ka deklaruar se e ka trashëgim.

 Linku Origjinal kliko ketu

Facebook Comments Box
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

Thaçi: Pajtohem me Mogherinin, të ndërtojmë ura e jo mure

lipjanipress

Tenderi milionësh në KEK -lirohet nga akuza Nijazi Thaçi

lipjanipress

LDK-Lipjan:Në Qylagë do të funksionalizojmë Zonën Ekonomike

lipjanipress

E rëndë! Dy persona me Covid-19 humbin jetën në Lipjan, ja sa ka shkuar numri i viktimave në këtë qytet

Granit

Vetëvendosje e kërkoi nesër seancën për Demarkacion

lipjanipress

Kryetari Ahmeti ka mbajtur takimin e rregullt me drejtorët e Drejtorateve Komunale

lipjanipress

Masa të reja të mbrojtjes së kufijve: Prej sot kosovarët e kanë më vështirë të kalojnë ilegalisht në Zvicër

lipjanipress

12-vjeçarja vdes pas përdorimit të tepërt të deodorantit

lipjanipress

KURTI: TASH ËSHTË KOHA QË PRISHTINA TA MBAJË SHPENDIN

lipjanipress

Kështu duket qyteti qe e ndërtoi Pacolli nga zeroja (Foto)

lipjanipress

Thaçi e Mustafa nisin takimin me Mogherinin

lipjanipress

Koloneli Daniele Bajata me bashkëpunëtor nga KFORI, vizituan Xhaminë Mulla Sherif Ahmeti Lipjan.

lipjanipress
Skip to toolbar