LipjaniPress

Sindikatat e rajonit debatojnë për kohezion social dhe avancim të të drejtave të punëtorëve

Lajme

Përfaqësues të lëvizjeve sindikale nga 10 shtete sot në Shkup debatojnë për politikën e re evropiane për kohezion social, raporton MIA.
Konferenca mbahet me mbështetje të Bashkimit Evropian, ndërsa qëllimi është që të këmbehen mendime dhe përvoja rreth dialogut social dhe si funksion ai në shtetet evropiane dhe në ato të cilat janë kandidatë për inkuadrim drejt BE-së.

“Dialogu social është nga shtyllat në të cilat bazohet Bashkimi Evropian, ndërsa në një vend si Maqedonia, e cila është në negociata për inkuadrim drejt BE-së, dialogu social është një nga çështjet themelore në të cilat duhet të punohet. Atë që duhet ta bëjmë është që t’i ndihmojmë Maqedonia të bëjë hapa të mëdha për realizimin e këtyre kushteve”, deklaroi Pjerxhorxhio Shakua, zëvendëskryetar i Lëvizjes kristiane demokratike në Itali.

Kryetari i Sindikatës për arsim, shkencës dhe kulturë (SASHK) Jakim Nedelkov pret se nga konferenca do të dalin shumë përvoja të cilat Maqedonia do të mund t’i shfrytëzojë në përparimin e dialogut social.

Ai konsideron se të drejtat e punëtorëve mund të përmirësohen vetëm nëse sindikatat merren me aktivitetet të vërteta sindikale dhe luftojnë për përmirësimin e kushteve për punë.

“Pres që sindikatat të merren me aktivitete të vërteta sindikale dhe të angazhohen për të drejtat e punëtorëve. Kur do ta përmirësojmë funksionimin e sindikatave në shtet, jam i bindur se të drejtat e punëtorëve do të rriten”, deklaroi Nedelkov./MIA/

Facebook Comments Box
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

A do të jetë Vjosa Osmani pjesë e Alternativës?

lipjanipress

Çfarë po ndodh me Presidentin turk?(VIDEO)

lipjanipress

10 Inspektorët e qeverisjes Mustafa në Prishtinë dalin para Gjykatës, akuzohen për korrupsion

lipjanipress

Vllasi thotë se dikush e ka thirrur nga Rusia pas sulmit (Video)

lipjanipress

Mogherini ia përsërit Vuçiqit: Pa e njohur Kosovën s’hyni në BE

lipjanipress

NISMA për Kosovën – Lipjan hap fushatën zgjedhore me një koktej rasti e Premte ora 18:00 në restaurant “Toni”

lipjanipress

Papa Françesku i reagon Trumpit: Nuk je i krishter nëse i përzë refugjatët

lipjanipress

Policia në autobus të ‘Plisave’ gjeti 33 shishe me koktej molotovi

lipjanipress

Pas Vetëvendosjes, edhe Lista Srpska bëhet parti

lipjanipress

Skandali me mishin e prishur, mësohet sa kilogram kanë hyrë për një vit nga Belgjika në Kosovë

lipjanipress

Pamje të tmerrshme në kryeqytet – lypësi i zhveshur në temperatura nën zero (Foto)

lipjanipress

Anija kozmike arrin në Gjithësi

lipjanipress
Skip to toolbar