LipjaniPress

Spanja do ta ndalë ‘me forcë’ referendumin në Kataloni

Lajme

Kryeministri spanjoll, Mariano Rajoy është gati të përdorë masa shtrënguese për të penguar zhvillimin e një referendumi mbi pavarësinë e Katalonjës, të premtuar nga presidenti katalanas separatist Carles Puigdemont brenda muajit shtator, sipas medias spanjolle.

“Rajoy i gatshëm të pengojë referendumin me frocë”, shkruan “El Mundo”.

“Qeveria përgatit masa shtrënguese kundër referendumit”, sipas Abc-së.

Këto të përditshme citojnë burime pranë presidencës së qeverisë spanjolle dhe referojnë se Madridi mund të marrë kontrollin e “Mossos d’Esquadra”, policia rajonale katalanase, dhe të ndalojë hyrjen në vendvotime elektorale që do të vendosin qeverinë katalanase.

Facebook Comments Box
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

Kryetari Ahmeti po qëndron në fshatrat ku reshjet e fundit kanë shkaktuar vërshime (Foto)

lipjanipress

Konfirmohet vizita e Mogherinit në Mitrovicë

lipjanipress

“Shkrihen” marrëdhëniet SHBA – VV. Zv/ndihmës sekretari amerikan takim me Visar Ymerin

lipjanipress

Kanadaja mbështet fuqishëm SHBA’në për bombardimet

lipjanipress

Fauz Ramiz Xhemajli Ushtruesi i detyrës të kryetarit të AKR-së,dega në Lipjan,

lipjanipress

Kadri Veseli FSK së shpejti Ushtria Kosovës (Video)

lipjanipress

Aksident tragjik në Lluzhan të Podujevës, vdes një fëmijë (FOTO)

lipjanipress

LDK Lipjan- Sonte vazhdojmë në TOPLIQAN

lipjanipress

Lipjani në hall me hajnat e kapakëve të pusetave

Granit

Ky është moti për pesë ditët e ardhshme

Press Lipjani

Përplasja frontale me kamionë: Ati dhe fëmija vdesin në aksident në B 462 në Dunningen të Gjermanis

lipjanipress

Parashikimi i motit për pesë ditët e ardhshme

lipjanipress
Skip to toolbar