LipjaniPress

Studentët protesojnë kundër një vendimi të Donald Trump (Foto)

Bota Lajme

Presidenti Donald Trump kërcënoi se do të ndërpriste fondet federale për universitetin “UC Berkeley” në Kaliforni pas përleshjeve që shpërthyen në kampus në mbrëmjen e së mërkurës.

Studentët reaguan ashpër pasi ishte caktuar një fjalim i liderit të së djathtës ekstreme, Milo Yiannopoulos.

Protestat në universitetin publik numër 1 të shtetit ishin aq të dhunshme, sa administratorët lajmëruan studentët që të qetësoheshin pasi fjalimi ishte anuluar.

Pas këtij vendimi, presidenti i ri shkroi në Twitter: “Nëse U.C. Berkeley nuk e lejon fjalën e lirë dhe praktikon dhunën te njerëzit e pafajshëm me pikëpamje të ndryshme, atëherë JO FONDE FEDERALE?

Protestuesit ngritën barikada, ndezën zjarre dhe hodhën fishekzjarre.

Policia u përgjigj duke goditur me plumba gome.

Facebook Comments Box
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

Zyrtari i AAK’së kritikon Shpend Ahmetin pse keqpërdori familjen për të arsyetuar jahtin

lipjanipress

Ministria e Bujqësise nuk ka mjete të mjaftueshme per ti permbushur kërkesat e fermerëve të dëmtuar nga Natyra.

lipjanipress

Suspendohet gjykatësja Safete Tolaj

lipjanipress

Gjermania numër rekord vendesh të lira pune

lipjanipress

Po duam punë, mjaftë me mashtrime

lipjanipress

Në Kolegjin “Mehmet Akif”mbahet ceremonia e diplomimit të maturantëve të gjeneratës së 12-të

lipjanipress

Kosovarja dënohet nga Zvicra, veç pse këndoi këngë “I feel good” në vend publik

lipjanipress

Mustafa: Kosova, model rajonal në fushën e të drejtave të njeriut

lipjanipress

Sindikata e Doganës e shqetësuar për sulmin ndaj oficerëve doganorë në Vushtrri

lipjanipress

Qeveria dënon aktin kriminal ndaj Vllasit -kryesit të japin përgjegjësi

lipjanipress

I pari i Komunës së Lipjanit Imri Ahmeti, uron qytetarët për Vitin e Ri 2021

lipjanipress

Kjo është pasuria dhe kursimet e Avdullah Hotit, kandidat për kryeministër i LDK-së

lipjanipress
Skip to toolbar