LipjaniPress

Super arma e kroatëve që tmerroi serbët (FOTO)

Lajme

Forcat e Armatosura të Kroacisë, kanë treguar sot në Zagreb dy nga 16 topat më modern në botë të njohur si Haubica “PzH200” të prodhimit gjerman, të kalibrit 155 milimetra.
Në qendrën e Remontin në Jankomir u tha se me blerjen e këtyre topave, fuqia e zjarrit të ushtrisë kroate është rritur për shumë herë, transmeton “lajmi.net”.

Me këta dy topa ka filluar ardhja e armatimit gjerman të blerë nga kroatët në vlerë prej 55 milionë eurosh.

“Kjo na vë neve në pozitën e vendeve të NATO-s me sistemin artilerik më të mirë”, ka thënë ministri kroat i Mbrojtjes, Damir Krstiçeviç.

Sistemi artilerik 155 milimetra L52 ka aftësi që me precizion tepër të lartë të godas objektivat e shënjestruar në largësi mbi 40 kilometra.

Ky armatim i ri kroat dëshmon edhe një herë për garën e madhe ndërmjet Kroacisë dhe Serbisë për dominim në rajon lidhur me fuqinë ushtarake.

Facebook Comments
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

Pallaska tregon se kur do të fillojë punën Gjykata Speciale (Video

lipjanipress

Familja e Selatin Bajramit nga Medveci bëhet me shtëpi të re

lipjanipress

Aksidentohet një veturë në Bregun e Zi (FOTO)

lipjanipress

“Harvey” thyen rekordin amerikan me 1.250 milimetra shi për 58 orë

lipjanipress

Vazhdojnë dëshmitë në rastin “Kumanova”

lipjanipress

Hoxhaj: PDK parti që i vendos interesat e qytetarëve gjithnjë të parat

lipjanipress

A e mblodhi Kryesinë e LDK’së çështja e ushtrisë?

lipjanipress

Rezultatet për demarkacionin publikohen në mars (Video)

lipjanipress

Kelmendi me ndërtuesit diskuton për vonesat në leje ndërtimore dhe legalizim të ndërtimeve

lipjanipress

Nënkryetari i OVL-së së UÇK-së Nasim Haradinaj, e quajti ‘palaço’ ambasadorin Amerikan në Kosovë, Greg Delawie, por edhe pas kritikave që ai mori, duket se nuk është pishman

lipjanipress

Kryetari i Forumit Rinor Sami Borovci me Forumin Rinor te AKR-së bejn homazhe ne prekaz.(Foto)

lipjanipress

Vazhdojnë tutje protestat në Rumani (FOTO)

lipjanipress
Skip to toolbar