LipjaniPress

Tahiri po ia sheh fundin dialogut me Serbinë

Lajme

Ministrja për Dialog, Edita Tahiri në raportimin e saj para Komisionit për Punë të Jashtme, ka thënë se dialogu me Serbinë tani do të hyjë në fazën përfundimtare
“Në fazën finale janë disa tema që do të diskutohen; njohja reciproke, demarkacioni Kosovë-Serbi, reparacioni luftës, të pagjeturit, pensionet, kompenzimet për vrasje, dëmshpërblimet e dëmeve të luftës”, ka thënë Tahiri.

Ministrja ka thënë se kanë mbetur pa u zbatuar edhe disa marrëveshje me Serbinë. Marrëveshja për drejtësinë, energji dhe Asociacionin.

“Asociacioni do të shoqërohet me shuarjen e strukturave paralele në veri Asociacioni do të jetë në pajtim më ligjet e Kosovës dhe nuk do të ketë kompetenca ekzekutive”, ka shtuar ai.

Sipas saj dialogu Kosovë Serbi i ka mundësuar Kosovës në proceset integruese. Si sukses të shtetit të Kosovës e ka konsideruar ndalimin e hyrjes së trenit, rrënimin e murit në veri. Sipas saj kjo është arritur përmes dialogut.

Facebook Comments Box
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

Donacion të rëndësishëm nga Gjermania Policis së Kosovës

lipjanipress

Shukri Buja tregon nëse Nisma do ta kandidojë për kryetar të Lipjanit

lipjanipress

PDK-Lipjan z. Hajrullahu vizitoi familjen Bekteshi në Rufc të Ri

lipjanipress

SHPEND AHMETI DJE U SHFAQ REAL

lipjanipress

Numri total i të infektuarve me covid-19 në Kosovë

lipjanipress

Mbi 106 të vdekur në ortekun e borës në Afganistan

lipjanipress

Sherifi për Gjykatën Speciale dhe ushtrinë

lipjanipress

Nesër sërish testohet alarmi në Prishtinë

lipjanipress

Lirohet ish-prokurorja që akuzohej për ryshfet

lipjanipress

Nënkryetari i OVL-së së UÇK-së Nasim Haradinaj, e quajti ‘palaço’ ambasadorin Amerikan në Kosovë, Greg Delawie, por edhe pas kritikave që ai mori, duket se nuk është pishman

lipjanipress

LËVIZJA VETËVENDOSJE-LIPJAN: GADIMJA DËSHMON PËRKRAHJEN PËR SELATIN RETKOCERIN DHE LËVIZJEN VETËVENDOSJE!

lipjanipress

Thaçi: Sulmi në Gjermani i pështirë, lutemi për të lënduarit

lipjanipress
Skip to toolbar