LipjaniPress

Takime “urgjente” për Kosovën në Serbi

Lajme

Vuçiq takohet me serbët nga Kosova, presidenti Nikoliq urgjentisht me ambasadorët e Shteteve të Bashkuara, Kinës dhe Rusisë pas raundit të ri të dialogut me Kosovën, raporton “Novosti”.

Siç është raportuar nga gazeta, arsye e takimeve të Nikoliqit, ku merr pjesë edhe Marko Gjuriq, kreu i Zyrës për Kosovë, është “situata në Kosovë pas raundit të mbrëmshëm të negociatave në Bruksel”, raporton B92, përcjellë Gazeta Express/.

Nikoliq është takuar më parë me Carla Robin Hershey, koordinatorje e re e Kombeve të Bashkuara në Serbi.

Deutsche Welle njoftoi se bisedimet në mes të Beogradit dhe Prishtinës në Bruksel të mërkurën në mbrëmje “dështuan” dhe Tanjug njoftoi gjithashtu se kryeministri, Aleksandar Vucic, do të ketë një takim urgjent në Rashkë me përfaqësuesit e serbëve nga Kosova.

Sipas agjencisë, “pala serbe po frikësohet se Prishtina nuk po heqë dorë nga ideja në rritje e sulmeve mbi serbët në veri të Kosovës”.

Në të njëjtën kohë, Novosti raportoi se Vucic ka thirrur në mbledhjen edhe ministrin e Mbrojtjes, Zoran Gjorgjeviq.

Facebook Comments Box
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

PDK-Lipjan z. Hajrullahu vizitoi familjen Bekteshi në Rufc të Ri

lipjanipress

Ramiz Kelmendi tregon për njeriun e VV’së që punon me Serbinë (Video)

lipjanipress

Drejtuesi i veteranëve në Istog paralajmëron luftë nëse Haradinaj ekstradohet në Serbi

lipjanipress

Pas 42viteve punë, pensionohet mesuesi Naim Bahtiri!

Granit

Somali:Sulm me makinë-bombë, 8 te vdekur

lipjanipress

Rusia i jep ultimatum Serbisë: Me ne ose me Perëndimin

lipjanipress

Lajçak telefonon Vjosa Osmanin, Lutfi Hazirin e Fatmir Limajn, tregon për çfarë biseduan

lipjanipress

Suedia ndihmon Kosovën me nga 8 deri 10 milionë euro në vit

lipjanipress

Hoti e O’Connell lavdërojnë procesin e emërimit të Berishës në krye të Doganës [video]

lipjanipress

LDK e AKR arrijnë marrëveshje, Imri Ahmeti kandidat përbashkët për Kryetar

lipjanipress

Reagon Moska: Pengimi i koalcionit VMRO-BDI nga Perëndimi çon drejt destabilizimit të rajonit

lipjanipress

Mediat serbe: Thaçi do t’ua japë para deputetëve serbë për të votuar për ushtrinë

lipjanipress
Skip to toolbar