Lipjanipress

Telashe të mëdha me ngrohje në shkollat e Prishtinës

Lajme

Vjetërsia dhe amortizimi i sistemit të ngrohjes po krijojnë telashe nëpër shkolla të vendit, raporton KTV.

Në një gjendje të tillë ndodhet edhe shkolla fillore “Iliria” në Prishtinë. Drejtori i shkollës thotë se i ftohti i madh që mbizotëroi javët e kaluara ka ndikuar në prishjen komplet të sistemit.

Mësimdhënësit ankohen se nuk e kanë zhvilluar orën si duhet. Drejtoresha e Arsimit në Komunën e Prishtinës, Arbërie Nagavci, thotë se problemet e vazhdueshme me rrjet, kompania mirëmbajtëse po i sanon, duke shtuar se riparime ka pasur në disa shkolla të Prishtinës.

Sipas saj, të gjitha shkollat që nuk janë të kyçura në sistemin e qytetit por me lëndë djegëse, që ua siguron komuna, janë të pajisura mjaftueshëm dhe sa i përket kësaj çështjeje, nuk do të dalë kurrfarë telashe.

Në Komunën e Prishtinës, 11 institucione shkollore janë të kyçura në sistemin e ngrohjes qendrore të qytetit, me Termokosin. 33 institucione kanë sistemin e ngrohjes qendrore vetanake dhe përdorin naftën, ku sipas Komunës së Prishtinës, deri tash janë furnizuar me 439.000 litra naftë, që po vazhdon ende.

Facebook Comments

Related posts

Pamje 3D të strukturës së sheshit që po ndërtohet në Veri (Video)

lipjanipress

Zjarr në një ndërtesë në Lipjan, ka të lënduar

lipjanipress

Hoxhaj pret mbështetjen e SHBA-së në synimet për ndërkombëtarizim

lipjanipress
Albanian
Kalo te paneli