LipjaniPress

Thaçi fton për “dekriminalizim të partive politike”

Lajme

Pavarësisht që kurrë nuk arriti ta mbante këtë zotim sa ishte në krye të partisë që ka më së shumti anëtarë në burgje dhe nën hetime për korrupsion, Hashim Thaçi thotë se po promovon idenë e dekriminalizimit të partive politike, raporton KTV.

Sipas presidentit Thaçi, njerëzit nën hetime nuk duhet lejuar të marrin poste publike, e as të përfshihen në listat zgjedhore.

Gjatë lansimit të “Programit të Fondacionit Westminster për Demokraci në Kosovë”, ai tha se partitë në Kosovë duhet të ndërtojnë një kod të mirësjelljes për këtë çështje. Edhe në këtë aktivitet, përfaqësuesit e Vetëvendosjes dhe të Nismës për Kosovën e kanë bojkotuar fjalimin e Thaçit.

Në anën tjetër, ambasadori britanik në Kosovë, Ruari O’Connell, ka thënë se është shqetësues fakti që partitë politike janë më së paku të besueshme në Kosovë.

Sipas tij, qytetarët e Kosovës duhet të kërkojnë më shumë nga përfaqësuesit e zgjedhur.

Facebook Comments
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

Jep dorëheqje zëvendësministri Lirak Çelaj

lipjanipress

Mentor Vishesella: padi në Gjykat, Padi kjo e drejtuar Partis Demokratike të Kosovës dhe Kandidatit për Kryetar Ismet Hajrullahu

lipjanipress

Imri Ahmeti LDK-Lipjan (Blinaj) është koha që të qeverisim pa ortak.

lipjanipress

Dy të vrarët dhe i plagosuri në Bazel, shqiptarë

lipjanipress

Ramush Haradinaj përkrahet fuqishëm në Lipjan!(FOTO)

lipjanipress

Këto janë nënat që gatuan për refugjatët dhe ushtarët e UÇK-së (VIDEO)

lipjanipress

Familja Jashari pret zyrtarët e AAK’së në Kullën e saj (Foto)

lipjanipress

Edhe Ylli Hoxha përmes premtimeve me asfalt kërkon vota

lipjanipress

Berisha e quan Thaçin “kryerrenc të Kosovës

lipjanipress

Këto janë pagat e reja në sektorin publik të shëndetësisë në Kosovë

Rexhep Isufi

Nuland jep dorëheqje nga posti i ndihmës-sekretares amerikane të Shteti

Press Lipjani

Deklarata befasuese e Daut Haradinajt për Vlora Çitakun (Video)

lipjanipress
Skip to toolbar