LipjaniPress

Thaçi fton për “dekriminalizim të partive politike”

Lajme

Pavarësisht që kurrë nuk arriti ta mbante këtë zotim sa ishte në krye të partisë që ka më së shumti anëtarë në burgje dhe nën hetime për korrupsion, Hashim Thaçi thotë se po promovon idenë e dekriminalizimit të partive politike, raporton KTV.

Sipas presidentit Thaçi, njerëzit nën hetime nuk duhet lejuar të marrin poste publike, e as të përfshihen në listat zgjedhore.

Gjatë lansimit të “Programit të Fondacionit Westminster për Demokraci në Kosovë”, ai tha se partitë në Kosovë duhet të ndërtojnë një kod të mirësjelljes për këtë çështje. Edhe në këtë aktivitet, përfaqësuesit e Vetëvendosjes dhe të Nismës për Kosovën e kanë bojkotuar fjalimin e Thaçit.

Në anën tjetër, ambasadori britanik në Kosovë, Ruari O’Connell, ka thënë se është shqetësues fakti që partitë politike janë më së paku të besueshme në Kosovë.

Sipas tij, qytetarët e Kosovës duhet të kërkojnë më shumë nga përfaqësuesit e zgjedhur.

Facebook Comments Box
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

Lëvizja “Stop Operacionit Soros”: Uashingtoni ta revidojë punën e USAID-it në Maqedoni

lipjanipress

Për ministrin e Kosovës, FETO është organizatë terroriste dhe shkollat e Gylenit duhet të mbyllen

lipjanipress

Kërkohet arrestimi Nenad Çanakut, tha se Kosova është e pavarur

lipjanipress

Çka u tha për Kosovën në Këshillin e Sigurisë Kombëtare të Serbisë?

lipjanipress

Ky është plani i Nismës për seancën e së enjtes rreth demarkacionit

lipjanipress

Molliqaj: Jap dorëheqje nëse del ndonjë lidhje mes VV-së dhe Devollëve

lipjanipress

Kjo është pasuria dhe kursimet e Avdullah Hotit, kandidat për kryeministër i LDK-së

lipjanipress

Çfarë kishte shkruar 10 ditë më parë Jashari për presidentin Thaçi?

lipjanipress

Kush e kërcënoi me vrasje liderin e Dardanëve, Lulzim Berisha? (Video)

lipjanipress

Zyrtari i EULEX’it: Sistemi i drejtësisë të jetë llogaridhënës kur bën gabime

lipjanipress

Veseli: Vetëvendosje nuk mund ta udhëheq Kosovën pasi nuk e njeh si shtet

lipjanipress

Deçan, humb jetën nga tymi derisa i digjej shtëpia

lipjanipress
Skip to toolbar