Lipjanipress

Trump bëhet bashkë më Putin për të bombarduar ISIS-in

Lajme

Ministria ruse e Mbrojtjes ka njoftuar se aeroplanët ushtarak rusë në Siri kanë marrë pjesë në misionin në krye të se cilit janë SHBA-të, në sulm ndaj pozicioneve të ISIS-it në Siri.

Nëse këtë e konfirmon Uashingtoni zyrtar, atëherë ky mision paraqet aksionin e parë të koordinuar të Rusisë dhe koalicionit në krye me SHBA-të kundër Shtetit Islamik, raporton AP.

Agjencia e lajmeve AP thekson se Rusia ka kërkuar për një bashkëpunim të tillë edhe në të kaluarën, por administrata e ish presidentit Barack Obama kishte refuzuar.

AP shkuan më tutje se presidenti i ri i Amerikës, Donald Trump ka ftuar për angazhim të përbashkët Rusinë në luftë kundër ISIS-it.

Facebook Comments

Related posts

LDK-Lipjan: Smallusha i thotë PO kryetarit Imri Ahmeti dhe LDK-së

lipjanipress

Ministrja serbe e Drejtësisë: Nuk ka arsye që kërkesa për ekstradimin e Haradinajt të refuzohet

lipjanipress

Hoti alarmon Shpend Ahmetin: LDK e gatshme ta drejtojë Prishtinën

lipjanipress
Albanian
Kalo te paneli