LipjaniPress

Trump këshillohet që të pranojë Malin e Zi në NATO

Lajme

Këshilltari i sigurisë kombëtare, Michael Flynn, do të rekomandojë që Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, të mbështesë kombin e vogël ballkanik të Malit të Zi për t’u bashkuar me NATO-n, megjithë kundërshtimin e fortë nga Rusia, ka mësuar Politico.

Ky veprim do të jetë një test i madh i politikës së administratës së re amerikane në raport me Moskën, që e konsideron çdo zgjerim të mëtejshëm në lindje, të aleancës ushtarake perëndimore, si një provokim, shkruan Politico, raporton Gazeta Express.

Vendet e tjera të NATO-s dhe Senati i SHBA-ve kanë mbështetur gjerësisht anëtarësimin e kombit të 650.000 njerëzve, i cili dikur ishte pjesë e ish Jugosllavisë.

Liderët e Malit të Zi kanë akuzuar presidentin rus, Vladimir Putin, për nxitje të paqëndrueshmërisë brenda vendit, që të dëmtojë mbështetjen për t’u bashkuar me aleancën – duke përfshirë komplotet e pretenduara nga lëvizjet pro-ruse të vitit të kaluar për të sulmuar parlamentin dhe vrarë kryeministrin, shton Politico.

Por Flynn, një nga këshilltarët kryesorë “pritet që Trump’it t’i rekomandojë pranimin e Malit të Zi në NATO në ditët e ardhshme”, ka thënë një zyrtar i lartë i administrates amerikane të hënën në përgjigje të pyetjeve.

Trump, i cili kritikoi NATO-n si të vjetëruar gjatë fushatës, ka lavdëruar Putinin dhe u zotua që të përmirësojë marrëdhëniet mes Washington-it dhe Moskës.

Tani Mali i Zi do të ketë një rol të madh në zbulimin se sa ai është i gatshëm që të mbështetesë aleancën e epokës së Luftës se Ftohtë në kurriz të ndërtimit të marrëdhënieve të tij me liderin rus.

Facebook Comments Box
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

Krojmiri ishte ndalesa e radhës ku kandidati për kryetar z. Heset Sahiti shpalosi programin për Krojmirin dhe Lipjanin.

lipjanipress

Përfundojnë “Ditët e Agimit” – rikujtohet vepra e Agim Ramadanit

lipjanipress

Deputeti i PDK’së i kërkon Mustafës ta ndërrojë Ministrinë e Shëndetësisë

lipjanipress

Veseli: Vetëvendosje nuk mund ta udhëheq Kosovën pasi nuk e njeh si shtet

lipjanipress

Shkupi reagon ndaj Edi Ramës: Mos u merr me Maqedoninë

lipjanipress

Tash për tash s’ka indikacion për zgjedhje të parakohshme, Më i zëshmi për të shkuar në zgjedhje është deputeti i PDK-së Shukri Buja

lipjanipress

Zeka: PDK’ja ka elektorat të qëndrueshëm

lipjanipress

Ushtarët amerikanë vijnë në Kosovë, ja çfarë operacionesh do të kryejnë

lipjanipress

“Keqardhje” e Beogradit për kohën e humbur të Kosovës me zgjedhje

lipjanipress

Gëzohuni, nesër moti do të jetë fantastik

lipjanipress

Doarsa Kica–Xhelili: kandidate për deputete në Kuvendin e Republikës së Kosovës.

lipjanipress

Kështu reagoi Veseli kur Isa Mustafa e la sallën e Kuvendit (Foto)

lipjanipress
Skip to toolbar