Lipjanipress

Turqi: Zyrtarët policorë që martohen me shkelës të kurorës e humbin punën

Lajme

Turqia e ka lëshuar një dekret të gjendjes së jashtëzakonshme që do të thotë se zyrtarët e sundimit të ligjit, përfshirë zyrtarët e sigurisë, policët dhe zyrtarët e rojës bregdetare, mund ta humbin punën nëse martohen me shkelës të njohur të kurorës.

Ky nën i legjislacionit të ri, i shpallur të hënën, thekson se zyrtarët shtetërorë të sundimit të ligjit nuk mund “ta martojnë qëllimisht një persona i cili njihet për tradhti bashkëshortore, apo të qëndrojnë të martuar, apo të vazhdojnë të jetojnë me një person të tillë,” transmeton Express.

Kjo shkelje është e dënueshme me deri në 24 muaj suspendim nga puna.

Ky dekret po ashtu mbulon rregullat të rrepta për prije dhe lojëra fati “si shkuarja në vende që do ta rrënonin reputacionin, si dhe shpenzime jashtë mase jashtë detyrës”./Express

Facebook Comments

Related posts

Eksperti i spiunazhit: Daullet e luftës po bien në Kosovë dhe në Bosnje

lipjanipress

Edhe një premtim i Stavilecit : “Kosova e Re” do të punësojë deri 10 mijë persona

lipjanipress

KEDS ka njoftuar për vendet që do të kenë ndërprerje të rrymës gjatë ditës së nesërme

Press Lipjani
Albanian
Kalo te paneli