Lipjanipress

Turqia arreston 610 persona, dyshohen për terrorizëm

Lajme

Autoritetet turke kanë arrestuar 610 persona me akuzën se kanë lidhje me terrorizmin, përfshirë 572 persona të cilët dyshohen se janë pasues të Fethullah Gulenit, një predikues të cilin qeveria e fajëson për grushtin e shtetit të vitit të kaluar, deklaroi sot Ministria e Brendshme turke.

Shifrat u publikuan si pjesë e përditësimit normal javor nga ana e ministrisë.

“Qindra persona të tjerë janë arrestuar”, tha ministria.

Gjithashtu, një aktivist i dyshuar i Shtetit Islamik u arrestua së bashku me 36 anëtarë të dyshuar të Partisë së ndaluar të Punëtorëve të Kurdistanit (PKK), transmeton atsh.

Javën e kaluar, qeveria tha se 43 000 gulenistë të dyshuar janë burgosur në gjashtë muajt e fundit, si dhe autoritetet kanë arrestuar 12 000 përkrahës të dyshuar të PKK-së.

Facebook Comments

Related posts

DnV nis fushatën “As unë nuk votoj kandidatë të korruptuar”

lipjanipress

Mediat serbe në panik: NATO po e armatosë Kosovën për ta marrë Veriun

lipjanipress

U promovua enciklopedia “Bardhësitë e Atdheut

Press Lipjani
Albanian
Kalo te paneli