LipjaniPress

U bënë gati katër muaj të bllokimit të punës së Kuvendit komunal nga Kryesuesja e KK- së në mënyrë të jashtëligjshme duke shkel rëndë LVL

Lajme Lipjani

U bënë gati katër muaj të bllokimit të punës së Kuvendit komunal nga Kryesuesja e KK- së në mënyrë të jashtëligjshme duke shkel rëndë LVL , statutin e komunës si dhe rregulloren e punës së Kuvendit. Kryesuesja me kryeneçësi duke shkel gjithë rregullativën ligjore mban peng të bllokuar KK- në në Lipjan ,duke mos procedua mbledhjen e jashtëzakonshme të thirrur nga anëtarët e kuvendit nga radhët e PDK-së, AAK-së dhe PSDK-së.Kryesuesja , edhe pas marrjes së shkresës nga MAPL e cila e obligon kryesuesen të thërras mbledhje e jashtëzakonshme ajo injoron këtë fakt dhe dy herë radhazi fton mbledhje te rregulltë të KK- së në të cilat opozita nuk merr pjesë duke i kërkua të procedoj mbledhjen e jashtëzakonshme. Për katër muaj Kryesuesja në bashkëpunim me kryetarin torturojnë qytetarët dhe opinionin publik me gënjeshtra , manipulime dhe dezinformuata kinse opozita nuk ka bërë kërkesë për thirrje të mbledhjes se jashtëzakonshme por vetëm ka njoftua kryesuesen dhe ajo nuk obligohet ta thërras atë dhe as shkresa e MAPL-se nuk e obligon atë . Por çka ndodhi te martën qe detyroi kryesuesen ta ftoj mbledhjen e jashtëzakonshme sipas kërkesës së 13 anëtarëve të opozitës me të vetmen pikë të rendit të ditës “Votëbesimi i KK -se së Lipjanit” Në mënyrë tinarë mashtruese siç e çan zakon të mëshifen nën petkun e pushtetit , pas largimit të dy anëtarëve të Kuvendit nga radhët e PDK-së jashtë vendit , njëri për nevoja shëndetësore ne kohë prej 4 ditësh e tjetri për nevoja familjare të domosdoshme kohe prej disa kiteve kryesuesja pas 4 muajsh bllokade dhe ngulfatje t\ë Kuvendit thirr mbledhje te jashtëzakonshme duke shfrytezu rastin e mungesës së kuorumit brenda PDK-se vetëm për të ruajtur karrigen e vet . Kjo lojë e ultë vetëm sa i zgjat jetën bllokadës së Kuvendit qëllimshëm duke u shtir se po respekton ligjin e në fakt po ruan karrigen e vet./LipjaniPress.com//

Facebook Comments Box
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

Thaçi: Pajtohem me Mogherinin, të ndërtojmë ura e jo mure

lipjanipress

Lirak Çelaj përmendet si kandidat për Kryetar të Prishtinës në tubimin e PDK-së

lipjanipress

Përgatitje për luftë? Rusia stërvit edhe fëmijët për të qëlluar me armë (VIDEO)

lipjanipress

Blerondi nga Peja ka nevojë për ndihmën tonë për shërim jashtë vendit

lipjanipress

Behxhet Pacolli nëse ia donë të mirën Kosovës e shqyrton pozicionin tuaj në këtë qeveri.

lipjanipress

Policia: Do të veprojmë në tërë Kosovën në mbrojtje të votës

lipjanipress

Milaim Zeka: Nëse ju vrau PDK-ja pse bëtë koalicon me ta?

lipjanipress

Njoftohen të gjithë qytetarët e Komunës së Lipjanit

lipjanipress

Tahiri po ia sheh fundin dialogut me Serbinë

lipjanipress

Demarkacioni dhe Ushtria të kryhen para zgjedhjeve, thotë Bulliqi

lipjanipress

VMRO apel gjykatësve: Mos bashkëpunoni me Prokurorinë Speciale

lipjanipress

URGJENTE: VETERANI I UÇK-së Sabedin Agushi është në gjendtje kritike në QKUK kërkohet gjak Grupi 0 Negativ

lipjanipress
Skip to toolbar