LipjaniPress

U promovua enciklopedia “Bardhësitë e Atdheut

Lajme

 

Prishtinë,28 mars 2017.Sot,organizuar nga Organizata e Veteranëve të Luftës së UÇK-së,e udhëhequr nga kryetari,Hysni Gucati,u bë promovimi i veprës gjithëpërfshirëse me emrin simbolik “Bardhësitë e Atdheut”,të reporterit dhe veteranit të luftës,Afrim Mustafa.Kjo enciklopedi,përvec mijëra dëshmorëve përfshin edhe ngjarje të shumta dhe të rëndësieshme të sakrificës mbarëshiptare nëpër vite e shekuj.Me këtë rast,u tha se autori deri tash ka bërë gjashtë ribotime,porn ë ekzemplarë të kufizuar,duke shpresuar se në të ardhmën e afërt ta ribotojë prapë,si dhe ta përkthejë këtë vepër madhore edhe në disa gjuhë të botës.Krahas disa referuesve,për veprën në fjalë ka folur gjërë e gjatë historiani i mirënjohur Prof.Dr.Hakif Bajrami.Ndërsa,autori,Afrim Mustafa,në fjalën e tij para të pranishmëve ka thënë se ky përurim solemn i enciklopedisë me 2500 dëshmorë të luftërave të UÇK-së,”Bardhësitë e Atdheut”,është një dëshmi e një pune të madhe që e bëmë deri në realizimin e kësaj enciklopedie mbarëkombëtare.Andaj,synimi ynë mbetet që ta ribotojmë prapë veprën si dh eta botojmë edhe në disa gjuhë të huaja.Mirëpo,për ta realizuar këtë sdo mend se duhet një mbështetje nga institucionet tona.

Facebook Comments
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

Hapat që duhet ndjekur për t’u regjstruar si votues jashtë Kosovës:

lipjanipress

Mblidhet Këshilli Drejtues i PDK-së në Lipjan Votohet unanimisht lista për kandidat të KK-së Lipjan, 21 gusht 2017

lipjanipress

Komandanti i KFOR’it nuk e përkrah Ushtrinë e Kosovës

lipjanipress

Po duam punë, mjaftë me mashtrime

lipjanipress

Ministri i Financave Avdullah Hoti, paraqiti sot në mbledhjen e Qeverisë Raportin Vjetor Financiar për Buxhetin e Republikës së Kosovës, për vitin fiskal 2016.

lipjanipress

Kerkohen 10 mjeshter ne gjermani Darmstadt

lipjanipress

Për Kravatat e Kryeministrit Haradinaj, “kujdesen edhe disa bashkëatdhetar nga Luksemburgu”

lipjanipress

Cili minoritet në Kosovë është në gjendje më të vështirë?

lipjanipress

ELEM mbyll dyqanet në Kodrën e Diellit

lipjanipress

Dardan Sejdiu kapet në rren, biznesin që ia ndaloi qytetarit në Prishtinë, ua lejoi Devollëve (Video)

lipjanipress

Mjegulla bllokon Shkupin, anulohen fluturime, aterime në Prishtinë e Ohër…

lipjanipress

Katër aktivistët e Lëvizjes Vetëvendosje janë liruar nga masa e arrestit shtëpiak respektivisht paraburgimit.

lipjanipress
Skip to toolbar