LipjaniPress

U promovua enciklopedia “Bardhësitë e Atdheut

Lajme

 

Prishtinë,28 mars 2017.Sot,organizuar nga Organizata e Veteranëve të Luftës së UÇK-së,e udhëhequr nga kryetari,Hysni Gucati,u bë promovimi i veprës gjithëpërfshirëse me emrin simbolik “Bardhësitë e Atdheut”,të reporterit dhe veteranit të luftës,Afrim Mustafa.Kjo enciklopedi,përvec mijëra dëshmorëve përfshin edhe ngjarje të shumta dhe të rëndësieshme të sakrificës mbarëshiptare nëpër vite e shekuj.Me këtë rast,u tha se autori deri tash ka bërë gjashtë ribotime,porn ë ekzemplarë të kufizuar,duke shpresuar se në të ardhmën e afërt ta ribotojë prapë,si dhe ta përkthejë këtë vepër madhore edhe në disa gjuhë të botës.Krahas disa referuesve,për veprën në fjalë ka folur gjërë e gjatë historiani i mirënjohur Prof.Dr.Hakif Bajrami.Ndërsa,autori,Afrim Mustafa,në fjalën e tij para të pranishmëve ka thënë se ky përurim solemn i enciklopedisë me 2500 dëshmorë të luftërave të UÇK-së,”Bardhësitë e Atdheut”,është një dëshmi e një pune të madhe që e bëmë deri në realizimin e kësaj enciklopedie mbarëkombëtare.Andaj,synimi ynë mbetet që ta ribotojmë prapë veprën si dh eta botojmë edhe në disa gjuhë të huaja.Mirëpo,për ta realizuar këtë sdo mend se duhet një mbështetje nga institucionet tona.

Facebook Comments Box
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

Luftë fjalësh ndërmjet Kroacisë dhe Serbisë. Çfarë thotë Daçiq pasi kolegu kroat i refuzoi kërkesën për takim

lipjanipress

Protesta për vdekjen e Arbenita Spahiut, mjeku ua tregon gishtin qytetarëve

lipjanipress

PDK-Lipjan: z. Hajrullahu viziton Tregun e Gjelbërt në Lipjan

lipjanipress

Shkupi reagon ndaj Edi Ramës: Mos u merr me Maqedoninë

lipjanipress

Flet vajza e Ramiz Lladrovcit, thotë se vetura i është thyer për herë të dytë

lipjanipress

Nipi i Adem Jasharit ia ktheu pushkën KFOR-it (Video)

lipjanipress

Familjari i kryetarit të Lipjanit nga LDK-ja, i bashkohet PDK-së

lipjanipress

SHBA-ja përgatitet për një sulm bërthamor nga Kim Jong-un

lipjanipress

Aeroplanët luftarakë të Izraelit e sulmojnë Rripin e Gazës

lipjanipress

Zëdhënësi i Qeverisë i përgjigjet Halil Matoshit: Nuk të pret sakica në një vend

lipjanipress

Ahmetaj BE-së: Liberalizimi i vizave, tani ose kurrë

lipjanipress

Përurohet projekti “Sistemi i unifikuar i adresave” në Komunën e Lipjanit(FOTO)

lipjanipress
Skip to toolbar