LipjaniPress

UP dëmtohet mbi gjysmë milioni euro, shkak një vendim i paligjshëm i ish-rektorit – askush s’jep përgjegjësi

Lajme

Së shpejti Universiteti i Prishtinës do t’ua paguajë mbi 500 mijë euro dëmshpërblim, profesorëve të cilët fituan gjyqin ndaj institucionit ku punojnë.

Profesorët, të cilët edhe janë pjesë e politikës, patën fituar rastin në ankesën e tyre ndaj një vendimi të ish-rektorit Ramadan Zejnullahu, i cili pati vendosur që ata të paguhen vetëm aq sa punojnë, sipas orëve të mbajtura, raporton KTV.

Andaj, pavarësisht ankesave të shpeshta të studentëve se profesorët u mundojnë në orë, masa ndaj tyre nuk mund të merren.

Hoti thotë se për profesorët që janë të angazhuar edhe në politikë, nuk vendos menaxhmenti, pasi angazhimin sekondar ua lejon statuti i UP-së, i cili është akti më i lartë ligjor.

Sipas tij, ky statut me 245 nene, ka vakum të madh ligjor dhe si i tillë për dikë mund të jetë i përshtatshëm e për dikë jo.

Duke qenë në këtë situatë, Hoti thotë se ndryshimi i Statutit është i domosdoshëm.

Çështja e ndryshimit të statutit të UP-së, në Ministrinë e Arsimit duhet të dërgohet nga senati i universitetit.

Ministri i Arsimit thotë se posa të marrë rekomandimet prej senatit, do t’i shqyrtojë menjëherë.

Inicimin për ndryshimin e statutit e mirëpresin edhe përfaqësuesit e studentëve.

Madje Parlamenti Studentor në përbërjen e re të tij thotë se do të dërgojë rekomandime për pikat që mund të ndryshohen në statut.

Statuti i Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina”, por edhe universiteteve tjera publike në vend, pritet të ndryshojë pas miratimit të Ligjit të ri për Arsimin e Lartë, i cili për shkak të mospranisë së listës serbe në Kuvendin e Kosovës, tash për tash është tërhequr nga rendi i ditës.

Facebook Comments
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

Haradinaj i kundërpërgjigjet LDK’së: Po duan ta frikësojnë administratën

lipjanipress

‘Drejtimi i veturës së djegur kah Mitrovica e Jugut i qëllimshëm’

lipjanipress

Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj ka vizituar Banullën dhe Gadimen Haradinaj: Do ta mbështesim fuqishëm dr. Fitim Selimin për kryetar të Lipjanit(Video+Foto)

lipjanipress

Në Lipjan nuk është mbajtur mbledhja e KK-së, Opozita qendron në kërkesën për mbajtje të mbledhjës të jashtzakonshme

lipjanipress

KQZ-ja flet pas vendimit të PZAP-it që Istogu të shkojë në rivotim

lipjanipress

Pamje 3D të strukturës së sheshit që po ndërtohet në Veri (Video)

lipjanipress

Klan Kosova: Zgjedhjet e reja më 28 maj ose 4 qershor

lipjanipress

Miratohet raporti për matjen e territorit – Mustafa shpreson se do ta votojë edhe opozita

lipjanipress

Musliu: UNMIK ka procesverbale ku Lumezi thotë se nuk e ka provimin e jurisprudencës

lipjanipress

Deklarata befasuese e Daut Haradinajt për Vlora Çitakun (Video)

lipjanipress

Të rinjtë të gatshëm t’i shërbejnë Ushtrisë së Kosovës

lipjanipress

Pse po vetëvriten punëtorët e KEDS’it ?

lipjanipress
Skip to toolbar