LipjaniPress

Ushtarët amerikanë vijnë në Kosovë, ja çfarë operacionesh do të kryejnë

Lajme

Gati 30 ushtarë të gardës së Ushtrisë Nacionale të Oklahmoas nga Regjimenti i 169-t i Aviacionit i thanë lamtumirë më të dashurve të tyre në një ceremoni të dielën në fushën e helikopterëve “Muldrow Army”.

Regjimentit 169-t po vendoset në Kosovë për të ofruar operacione të evakuimit mjekësor duke përdorur helikopterë “UH-60 Blackhawk” në përkrahje të Operation Joint Guardian, misionit ndërkombëtar paqeruajtës që filloi në vitin 1999 me qëllim që ta sigurojë mjedisin në Kosovë. Ata do t’i bashkohen Batalionit të 1-rë, Regjimentit të 185-t të Aviacionit jashtë Mississippit, transmeton Express.

“Ne do të ofrojmë MEDEVAC (evakuim mjekësor) në përkrahje të NATO-s dhe Forcave Amerikane,” ka thënë Matthew Richardson, komandant i njësisë së zhvendosjes.

Ky është dislokimi i parë jashtë shteti për Richardson, i cili po lë pas gruan dhe dy fëmijët. Për të, dislokimi i parë dhe atë si komandant është stresues, por ai thotë se është i gatshëm dhe eksituar.

“Është një përgjegjësi e madhe. Është stresues, por jam i gatshëm të shkojë dhe ta kalojë këtë pengesë të parë,” ka thënë ai.

Edhe pse Regjimenti 169-t është parimisht njësi për evakuim mjekësor, në SHBA ky regjiment ka ofruar edhe operacione të shuarjes së zjarrit për t’i ndihmuar zjarrfikësit gjatë zjarreve të mëdha./Express/

Facebook Comments Box
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

Shukri Buja tregon nëse Nisma do ta kandidojë për kryetar të Lipjanit

lipjanipress

Parashikimi i motit për pesë ditët e ardhshme

lipjanipress

Osmani: Kur thosha se PDK-ja nuk i respekton marrëveshjet, në LDK shanin e bërtisnin

lipjanipress

Vuçiq: Thaçi duhet të harrojë egon e tij

lipjanipress

Hasani: Demarkacioni nuk po ratifikohet për faj të deputetëve të pozitës

lipjanipress

Në Kosovë ka filluar “Java e Parandalimit të Kancerit të qafës së mitrës”

lipjanipress

Kthehet në rigjykim rasti i Oliver Ivanoviq-it

lipjanipress

Ushtronte dhunë mbi anëtarët e familjes, arrestohet një person në Suharek

lipjanipress

Familja Rugova në Zyrën e Thaçit: U dorëzohet medalja presidenciale për Ibrahim Rugovën

lipjanipress

Delawie: Kapja e 2 milionë eurove të falsifikuara nga Policia, shembull madhështor i përparimit të saj

lipjanipress

Ambasadori Delawie i drejtohet edhe Kuvendit: Hidheni poshtë projektligjin për ushtrinë

lipjanipress

Beograd, një veturë në lëvizje shpërthen afër një shkolle (Video)

lipjanipress
Skip to toolbar