LipjaniPress

Vala e emigrantëve në pranverë, përgatitet edhe Kosova

Lajme

Ministrat e brendshëm dhe të mbrojtjes të 13 vendeve europiane, po shqyrtojnë sot në Vjenë përgatitjet për valën e re të mundshme të emigrantëve, pasi të kalojë dimri.

Mbledhjen e kanë thirrur ministrat e Brendshëm dhe të Mbrojtjes të Austrisë, ndërsa marrin pjesë në të kolegët nga Çekia, Kroacia, Hungaria, Polonia, Rumania, Sllovakia, Sllovenia, Shqipëria, Maqedonia, Serbia, Greqia dhe Kosova.

Disa nga këto shtete kanë qenë vende të synuara apo të transitit për refugjatët përgjatë rutës së ashtuquajtur ballkanike, nëpër të cilën kanë kaluar qindra mijë njerëz, ndërsa të tjerat janë kundërshtare të vendosjes së migrantëve në vendet anëtare të Bashkimit Europian, transmeton koha.

Austria vjet ishte në krye të përpjekjeve për mbylljen e rutës ballkanike nga Greqia drejt vendeve të Europës Perëndimore, raporton AP-ja.

 

Facebook Comments Box
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

Çanak: Kosova s’është e Serbisë, këtë do ta dëshmoj edhe me ndryshime kushtetuese

lipjanipress

Dy të vrarët dhe i plagosuri në Bazel, shqiptarë

lipjanipress

Lista Serbe thotë se është e gatshme ta votojë demarkacionin me Malin e Zi

lipjanipress

Momenti kur vajza shtypet nga treni në Indi (Video+18)

lipjanipress

Plagoset një femër me armë zjarri në Prishtinë

lipjanipress

SHBA vret me dron 3 pjesëtarë të Al-Kaidës

lipjanipress

Rezultatet: LSDM udhëheq në 43, VMRO-DPMNE në 14, ndërsa BDI në 10 komuna

lipjanipress

Në zgjedhjet e 11 qershorit mund të kandidojnë edhe të akuzuarit për krim e korrupsion

lipjanipress

Në sheshin Adem Jashari në Lipjan shumë shpejt do të vendoset Shtatorja e Komandantit Legjendar Adem Jashari

lipjanipress

KEDS: Nuk i intereson a rrezikohet jeta e qytetarve (FOTO)

lipjanipress

Hoxhaj viziton Malajzinë, bashkëpunimi ekonomik me interes reciprok

lipjanipress

Këshilltari i Presidentit: Me 11 qershor nuk kemi zgjedhje, por referendum

lipjanipress
Skip to toolbar