LipjaniPress

Vetëvendosje: Nëse zgjedhjet nuk manipulohen, PDK do të jetë në opozitë

Lajme

Deklaratat e shumta të deputetëve të Partisë Demokratike të Kosovës lidhur me zgjedhjet e parakohshme kanë nxitur debat në vend.

Si duket përpos zgjedhjeve lokale në muajin tetor, brenda këtyre muajve ekziston mundësia që të ketë zgjedhje të përgjithshme në vend.

Sipas deputetes së Lëvizjes Vetëvendosje, Shqipe Pantina, kreu i PDK-së, ka tashmë disa javë që ka filluar fushatën zgjedhore.

“Ka tashmë disa javë që kreu i PDK-së, ka nis fushatën zgjedhore. Ai duke shfrytëzuar pozitën e kryetarit të Kuvendit dhe kështu gjitha resurset shtetërore po bën fushatë personale e partiake, dhe kjo na bënë të besojmë se zgjedhjet janë shumë afër”, ka thënë Pantina për Indeksonline.

Sipas Pantinës, të gjitha sondazhet e fundit kanë nxjerrë Vetëvendosjen fituese.

“Do të thotë se nëse zgjedhjet nuk manipulohen dhe nuk vidhen, Vetëvendosje do të ketë mandatin për formimin e qeverisë, dhe kur Vetëvendosje është në qeveri, PDK duhet të jetë në opozitë.

Ndërsa LDK tashmë është një parti aq e dëshpëruar sa ka filluar shpresën për mbijetesë ta kërkojë tek të vdekurit, ata kanë nevojë jo vetëm për ndërrim të lidershipit të vetë por edhe të mendësisë udhëheqëse, sidoqoftë ky është problem i tyre i brendshëm të cilin shpresoj nuk do e kenë mundësinë ta bartin në qeveri”, ka përfunduar, Pantina.

Duhet përkujtuar që Lëvizja Vetëvendosje së fundi ka publikuar edhe një sondazh ku del të jetë e para nga përkrahja qytetarë në vend.

Facebook Comments Box
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

QENDRA E LËVIZJES VETËVENDOSJE! NË LIPJAN, NË NJË TUBIM MADHËSHTOR BËRI PREZANTIMIN E KANDIDATIT PËR KRYETAR TË KOMUNËS SË LIPJANIT DHE KANDIDATËVE PËR KUVENDIN E KOMUNËS SË LIPJANIT.(VIDEO+FOTO)

lipjanipress

“Vendi të shkojë në zgjedhje – edhe në mungesën time”

lipjanipress

Ymeri: Dialogu s’bën të vazhdojë, Isa dhe Hashimi janë të nënshtruar

lipjanipress

Të hënën funksionalizohet zyra për vërtetime të veteranëve (Video)

lipjanipress

OSBE përkrah zgjedhjen e një prokurori të veçantë që merret me kërcënimet dhe mbrojtjen e gazetarëve

lipjanipress

Haradinaj, Vulinit: Shqiptarët s’kanë bërë dhe s’bëjnë kurrë spastrim etnik

Press Lipjani

Ky është moti për sot

Press Lipjani

Pas akuzave të Presidentit vjen përgjigja nga Brukseli: Kosova t’i kryejë punët

lipjanipress

I refuzohet azili, refugjati i vë flakën vetes (Video)

lipjanipress

Presidenti kërkon drejtësi për shqiptarët e serbët e vrarë në Kosovë.(VIDEO)

lipjanipress

Milaim Zeka: Nëse ju vrau PDK-ja pse bëtë koalicon me ta?

lipjanipress

HIERARKIA E KRIMIT NË KOSOVË(VIDEO)

lipjanipress
Skip to toolbar