LipjaniPress

Vlora Limani Hajnuni Fjalimi në seancën e Kuvendit të Republikës së Kosovë (Video+Foto)

Lajme Lipjani

Kryesuesja Limani-Hajnuni në Kuvendin e Kosovës prezanton sfidat rreth buxhetimit gjinor
Grupi i Grave asambleiste të Kuvendit të Lipjanit morën pjesë në seancen plenare të Kuvendit të Kosovës, ku temë diskutimi në këtë takim ishte buxhetimi gjinor.

Nga Komuna e Lipjanit ishte Kryesusja e Kuvendit të Lipjanit, Vlora Limani – Hajnuni që prezentoi të arriturat e Grupit të Grave në Lipjan. Ajo tha se është për tu përshëndetur iniciativa e realizuar në vitin 2016- të nga Grupi i Grave të Lipjanit, për lirimin nga pagesa e qerdheve për fëmijet nga nënat vetë ushqyese, iniciativ kjo që është marrur për model edhe nga Komunat e tjera dhe nga vetë niveli qendror./Lipjanipress.com//
Ndërsa sa i përket buxhetimit gjinor, kryesuesja Hajnuni theksoi se vazhdon të mbetet sfiduese pjesëmarrja e grave nëpër debatet publike që organizohen për planifikim të buxhetit. Ajo tha se shpreson që edhe në të ardhmen do të ketë organizime të tilla në mënyrë që bashkarisht të dy pushtetet, niveli lokal dhe ai qëndror së bashku me shoqërinë civile të krijojnë mekanizma për të nxitur dhe stimuluar bugjetimin e përgjithshem gjinor
Kjo seancë është organizuar nga Grupi i Grave deputete të Kuvendit të Kosovës./Lipjanipress.com//

Facebook Comments
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

Haradinaj, Vulinit: Shqiptarët s’kanë bërë dhe s’bëjnë kurrë spastrim etnik

Press Lipjani

Kryetari Ahmeti nënshkruan kontratat për subvencionimin e Klubeve Sportive

lipjanipress

Lajm i keq për Greqinë, BE nuk nënshkruan ndihmën financiare

lipjanipress

AGK KËRKON NGA QË RASTET E GAZETARËVE TË TRAJTOHEN ME KOHË NGA GJYKATAT

lipjanipress

Hoti: Tryezat po i bëjmë për të caktuar datë të zgjedhjeve

lipjanipress

Rusia i jep ultimatum Serbisë: Me ne ose me Perëndimin

lipjanipress

Gjuriq: Simiq përfaqësues legjitim i popullit serb në Kosovë

lipjanipress

Apeli kthen në rigjykim rastin ‘Tolaj’

lipjanipress

Acari lë gropa me përmasa shqetësuese në Rrugën e Kombit

lipjanipress

Në Pakistan dënim me vdekje për një postim në Facebook

lipjanipress

Portali i njohur evropian shkruan se SHBA-ja detyroi Thaçin të heq dorë nga ushtria

lipjanipress

Kandidati Hajrullahu viziton Qendrën për punë Sociale në Lipjan.

lipjanipress
Skip to toolbar