LipjaniPress

Vuçiq: Serbia ruan paqen në rajon, nuk pranojmë krijimin e ushtrisë së Kosovës

Lajme

Kryeministri serb, Aleksandar Vuçiq ka vazhduar të quaj të papranueshme cdo gjë që del nga Kushtetuta e Kosovës, kësisoj edhe formimin e Forcave të Armatosura të Kosovës.

Vuçiq ka thënë se Serbia do të punojë në ruajtjen e paqes në rajon, megjithatë nuk e njeh kushtetuten e Kosovës dhe nuk pranon krijimin e ushtrisë së Kosovës.

“Shqiptarët në Kosovë duan të formojnë ushtrinë e tyre me Kushtëtutën të cilën ne nuk e njohim. Serbia kurrë nuk do të pajtohet me formimin e Ushtrisë së Kosovës. Unë do të flasë çdo ditë me shqiptarët e Kosovës por ne e dijmë se çfarë nuk duhet lejuar”, ka thënë Vuçiq.

Facebook Comments Box
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

Dardan Molliqaj konfirmon dorëheqjen si sekretar organizativ i VV-së

lipjanipress

Delawie: Kapja e 2 milionë eurove të falsifikuara nga Policia, shembull madhështor i përparimit të saj

lipjanipress

Prokuroria Speciale ngre aktakuzë për krime lufte ndaj një personi

lipjanipress

Isa Mustafa flet për koalicionin me AKR’në

lipjanipress

Policia britanike: Jemi duke e trajtuar sulmin si incident terrorist (Foto)

lipjanipress

Kryeministri i vendit kërkon njohjen e Kosovës nga shtetet me shumicë myslimane

lipjanipress

U ndihmuan me miell mbi 600 familje me nevojë në tërë Kosovën

lipjanipress

Ulpiana për turp! 7 ndeshje dhe 0 fitore, Tetova drejt shkarkimit!

Granit

Së shpejti fillon rregullimi i objektit social në Magurë

lipjanipress

Qeveria: S’kemi humbur territor, tani ta përmbyllim demarkacionin

lipjanipress

Kurz: Ajo që është dakorduar në Bruksel duhet të zbatohet

lipjanipress

Një grup prej 11 intelektualë e profesorë universitarë i bashkohen Nismës për Kosovën

lipjanipress
Skip to toolbar