LipjaniPress

Vuçiqi porosit BE-në: Mos na predikoni më për shtetin e së drejtës

Lajme

Pas vendimit të sotshëm të Gjykatës franceze në Colmar, e cila e liroi Ramush Haradinajn nga akuzat e Serbisë, Kryeministri dhe Presidenti i zgjedhur i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka reaguar me emocione.

Siç tha ai, “vendimi është i kundërligjshëm, skandaloz dhe i turpshem” dhe se “do të ishte qesharak po të mos ishte trishtues”.

Vuçiqi shtoi se qeveria serbe konsideron se “vendimi ishte kryesisht politik”.

Vuçiqi pastaj akuzoi edhe bashkësinë ndërkombëtare se nuk e konsiderojnë krim nëse është kundër atyre që ata i luftuan ushtarakisht, duke aluduar në intervenimin ushtarak të NATO-s kundër Serbisë në vitin 1999.

“Për ne është kriminel ai që ka kryer krime, për ta nuk është krim në qoftë se është kryer kundër atyre kundër të cilëve ata luftuan ushtarakisht apo politikisht”, tha ai.

Ai shtoi se ditët e fundit kemi mundur të dëgjojmë kërcënime të ndryshme.

“Dhe cili është çmimi që ne duhet të paguajmë, asgjë”, shtoi ai.

Në vazhdën e akuzave, Vuçiqi u “shfry” edhe ndaj zyrtarëve të BE-së që i “mbajnë predikime Serbisë” së si duhet të funksionojnë shteti ligjor.

“Ata na mbajnë predikime se si duhet të funksionojë shteti i së drejtës, mos e bëni më këtë”, tha kryeministri serb./GazetaExpress/.

Facebook Comments
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

Sipërmarrësi rus paralajmëron: Brexit mund të çojë drejt një lufte të re

lipjanipress

SHBA’ja burgos djalin e deputetit rus, reagon keq Rusia

lipjanipress

SBAShK-u apel nxënësve e arsimtarëve: Nesër në orën e parë mos shkoni në shkollë

lipjanipress

Le Pen tregon se çfarë do t’ju ndodhë punëtorëve të huaj në Francë, nëse ajo bëhet presidente

lipjanipress

Familja Misini, mbështetë Forcën për Ndryshim në krye me Ismet Hajrullahun

lipjanipress

Ja çka thonë të moshuarit për mungesën e WC-ve publike në Prishtinë (VIDEO)

lipjanipress

Policia realizon pilot projektin për vendosjen e shenjave të trafikut

lipjanipress

KEDS ka njoftuar për vendet që do të kenë ndërprerje të rrymës gjatë ditës së nesërme

Press Lipjani

Ish antari i VV, studenti nga Dardana paralajmëron parti të re polike, themelimin e 1 Levizje

lipjanipress

Drejtori i Klinikës: Vllasi jashtë rrezikut, aktualisht s’ka nevojë për ndërhyrje kirurgjike

lipjanipress

Kuvajti i ekzekuton me varje 7 persona, përfshirë edhe princin

lipjanipress

Zyrtarizimi i kandidatëve për kryetar nga partitë e ndryshme

lipjanipress
Skip to toolbar