LipjaniPress

Vuçiqit i pengon Haradinaj si negociator në Bruksel

Lajme

Kryeministri dhe njëherësh president i zgjedhur i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, deklaroi të enjten se asociacioni i komunave me shumicë serbe, edhe pse për gjithçka është dakorduar në Bruksel, edhe katër vjet që nga atëherë ende nuk është formuar.

Ai tha se duket që nuk ka kurrfarë vullneti nga Prishtina për formimin e asociacionit dhe se serbët do të thirren në marrëveshjen e Brukselit, dhe mbetet që çështja se si ajo do të zbatohet nga të tjerët.

Vuçiq ka thënë se është poshtëruese për BE-në para se gjithash që lideri i AAK-së, Ramush Haradinaj të jetë pjesë e delegacionit të Prishtinës në dialogun në Bruksel dhe konsideron se BE-ja nuk mund ta lejojë këtë.

Ndryshe, kreu i AAK’së, Ramush Haradinaj është kandidaur për kryeministër të Kosovës nga koalicioni PDK-AAK-NISMA, që u arrit në orën e fundit të paraparë nga KQZ’ja për regjistrimin e koalicioneve parazgjedhore që garojnë në zgjedhjet e jashtëzakonshme parlamentare të 11 qershorit.

Haradinaj, ka vazhduar të mbajë qëndrim kundër Asosacionit të Komunave Serbe në Kosovë, madje e ka quajtur atë ‘Zajednicë’ menjëherë, një ditë, pasi u kandidua për kryeministër. /GazetaExpress/.

Facebook Comments
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

Kështu u prit në Kosovë ish-ushtari i UÇK’së, i liruar pas 13 vjetësh burgim në Serbi (Video)

lipjanipress

Veseli: Do ta bëjmë ushtrinë për të garantuar të ardhmen e fëmijëve tanë

lipjanipress

Qeveria Mustafa pranë rrënimit, ja çfarë thotë partia e tij për koalicionin

lipjanipress

LSDM premton pensione shtetërore për të gjithë qytetarët

lipjanipress

Lipjani si gjithmon zemërgjerë për djaloshin 25 vjec Sejdi Smajli, mblidhen afro 40 mijë euro për pak orë

lipjanipress

Gënjeshtrat më të mëdha në histori

lipjanipress

Kaos komunikacioni në qendër të qytetit në rrugën  Gjergj Fishta.(VIDEO+FOTO)

lipjanipress

Mediat kroate: Serbët dëbuan kroatët nga Janjeva e Kosovës

lipjanipress

Vuçiq: Do të përdorim çdo mundësi për ndalimin e hyrjes së Kosovës në UNESCO

lipjanipress

A duhet shkuar në zgjedhje të parakohshme sipas kryeministrit Mustafa?

lipjanipress

Bordi dhe menaxhmenti i KEK-ut morën pagën e 13-të jashtë ligjshëm

lipjanipress

LDK i reagon Thaçit, jep sinjale se nuk do të votojë për Ushtrinë

lipjanipress
Skip to toolbar