LipjaniPress

Ymer Troshupa: Poezi Dëshmitarit të Lirisë.

Lipjani Op/Ed

Komandant ti ishe i kohës, por ne u bëmë të vonuar
Deri tani disa, veq kur ke rënë të kanë kujtuar
Asnjëherë nuk e kujtuan arsyen pse u flijove
Vetëm në ktë ditë dhe në fushatë atyre ju kujtove..

Do të të quaja Skenderbe, por një gjë nuk më lejoi
Gjithë e dijmë se Skenderbeu, Turqit për shumë kohë i luftoi
E si ti fyej sot ata, që varrezat e familjes suaj i ngriten
Se komandantët që mbeten mbrapa, as njëherë nuk u mërziten.

Nuk kam qëllim të thellohem, më shumë në Histori
Sepse gjëra të tilla, nuk përshkruhen me dy fjalë a tri
Por sot ndjehen mirë, gjithë ata që ndjehen me gjak Shqipëtar
Dhe bëjnë shpalosjen tënde, duke qenë faqebardhë.

Gjithë jemi dëshmitar të kohës, dhe një gjë mirë ta kujtojmë
Kur u nda buxhet për juve, disa smunden as të votojnë
Por për të gjithë ata do të kujdeset Historia
Nuk mund ti rrëzoj askush figurat, që i ngriti vet Liria./LipjaniPress.com//

Shkroi Ymer Troshupa 

Facebook Comments Box
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

Mbahet mbledhja e radhës e Këshillit Komunal për Siguri në Bashkësi (KKSB)

lipjanipress

LDK-Lipjan:Në Qylagë do të funksionalizojmë Zonën Ekonomike

lipjanipress

Kryetari Ahmeti viziton punimet e asfaltimit të rrugës Topliçan -Grackë

lipjanipress

Urimi i Kryetarit Ahmeti për Ditën e Mësuesit

lipjanipress

U mbajt Kuvendi i Punës së Lidhjes Demokratike të Kosovës Dega në Lipjan.

lipjanipress

Kaos komunikacioni në qendër të qytetit në rrugën  Gjergj Fishta.(VIDEO+FOTO)

lipjanipress

Komuna e Lipjanit kujdeset që zyrtarëve komunalë t’u vijë era e mirë

lipjanipress

Kryetari Ahmeti i përkushtuar të mbështet të gjithë qytetarët e Komunës së Lipjanit pa dallim etnie

lipjanipress

Shoqëria Civile në Lipjan, e kënaqur me zbatueshmërinë e Strategjisë për Informim dhe Marrëdhënie me Publikun nga ana e Komunës

lipjanipress

Lëvizja Vetëvendosje – Lipjan:PËRKRAHJA E MADHE PËR KRYETARIN RETKOCERI NË JANJEVË E KA FUTUR NË PANIK IMRI AHMETIN

lipjanipress

Kryetari Ahmeti ka vizituar fabriken e lëngjeve MS Quality

lipjanipress

Këshlltarëve të Komunës së Lipjanit nuk u lejohet qasja në dokumentet zyrtare

Rexhep Isufi
Skip to toolbar