LipjaniPress

Zgjedhjet presidenciale, Serbia do të hapë 90 vendvotime në Kosovë

Lajme

Kandidatët për kryetar të Serbisë vetëm edhe sot kanë kohë të zhvillojnë fushatën zgjedhore pasi që sonte në mesnatë fillon heshtja zgjedhore, transmeton Koha.net.

Zgjedhjet presidenciale në Serbi mbahen të dielën, më 2 prill. Ato zhvillohen nga ora 07:00 deri në orën 20:00.

Për këto zgjedhje do të votohet 8.523 vende zgjedhore.

Në zgjedhjet presidenciale të Serbisë votohet edhe në Kosovë.

Për të votuar në vendin tonë janë paraparë 90 vende zgjedhore.

Dje në Leposaviq është mbajtur një tubim parazgjedhor me zyrtarë të Serbisë në të cilin ka munguar kandidati nga koalicioni qeveritar Aleksandar Vuçiq i cili “ka bojkotuar” takimin me anulimin e vizitës i pakënaqur me vendimin që ai në vendin tonë të qëndronte vetëm tri orë.

Për emrin e pestë në postin e presidentit të Serbisë (deri më tash kryetarë kanë qenë Slobodan Milosheviq – dy herë, Milan Milutinoviq, Boris Tadiq – po ashtu në dy mandate dhe Tomislav Nikoliq), në garë janë 11 kandidatë.

Sipas renditjes në listën zgjedhore kandidatë janë: Sasha Jankoviq (kandidat i grupit të qytetarëve”Za Srbiju bez straha” – Për Serbinë pa frikë), Vuk Jeremiq (grupi i qytetarëve “Možemo bolje” – Mundemi më mirë), Miroslav Paroviq (Lëvizja popullore liridashëse), Sasha Raduloviq (Dosta je bilo – Mjaft ka qenë), Luka Maksimoviq alias Ljubisha Preletaviq (“Beli – samo jako” – Beli – Vetëm fuqishëm), Aleksandar Vuçiq (kandidat i koalicionit qeveritar), Boshko Obradoviq (Dveri – Portat), Vojislav Sheshel (Partia radikale serbe), Aleksandar Popoviq (Partia demokratike të Serbisë), Milan Stamatoviq (kryetar komune i Çajetinit) dhe Nenad Çanak (Lidhja e Socialdemokratëve të Vojvodinës).

Facebook Comments Box
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

Norvegjia premton vazhdimin e mbështetjes për Kosovën

lipjanipress

Instrumentistët e Vegjël Popullor nga Lipjani shpërblehen me dy çmime në Festivalin e 14-të mbarëkombëtar në Fushë -Arrëz

lipjanipress

Gjykata e Kolmarit: Ende po i presim dokumentet e Serbisë për Haradinajn

lipjanipress

Rritet niveli i ujit në lumenjtë e Maqedonisë

lipjanipress

Kryeministër z.Ramush Haradinaj zëvendëskryeminister z.Fatmir Limaj shikoje këtë Çlirimtarin është nga Llapushniku Malush Gashin bashkëluftetarë i joni

lipjanipress

Le Pen tregon se çfarë do t’ju ndodhë punëtorëve të huaj në Francë, nëse ajo bëhet presidente

lipjanipress

LAVDI PËR JETËN DHE VEPRËN E ISMET ASLLANIT (KOMANDAT PRAPASHTICA).

lipjanipress

Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj ka vizituar Banullën dhe Gadimen Haradinaj: Do ta mbështesim fuqishëm dr. Fitim Selimin për kryetar të Lipjanit(Video+Foto)

lipjanipress

Mohgerini ndryshon agjendën, në Kosovë vjen të shtunën

lipjanipress

Aksident i rëndë trafiku në Fushë Kosovë, ka të lënduar

lipjanipress

Thaçi thotë se gazetaria në Kosovë ka qëndruar e palëkundur ndaj presioneve

lipjanipress

Spanja do ta ndalë ‘me forcë’ referendumin në Kataloni

lipjanipress
Skip to toolbar