LipjaniPress

Zyrtare: LDK dhe AKR arrijnë marrëveshje për koalicionin

Lajme

Lidhja Demokratike e Kosovës dhe Aleanca Kosova e Re kanë bashkuar forcat për zgjedhjet e parakohshme që do të mbahen më 11 qershor.
Në mbrëmjen e së martës, në rezidencën e Behgjet Pacollit, LDK dhe AKR kanë arritur marrëveshje për koalicion parazgjedhor.

Arban Abrashi nga LDK ka konfirmuar për Gazetën Express se AKR është pajtuar t’i bashkohet një koalicioni me LDK’në, që kandidat për kryeministër do të ketë Avdullah Hotin.

Edhe nënkryetari i AKR’së, Agim Bahtiri, ka treguar për Express se kanë arritur marrëveshje me LDK’në. Ai ka thënë se kjo marrëveshje është për të mirën e Kosovës.

Bahtiri ka treguar se AKR’së do t’i takojë kryetari Kuvendit, një zëvendëskryeministër dhe disa ministra.

Anëtari i kryesisë së Lidhjes Demokratike të Kosovës, njëherësh kryetar i Ferizajt, Muharrem Sfarqa, ka deklaruar më herët se LDK me AKR’në kanë shumë pika të përbashkëta të programeve për ekonomi dhe për proceset integruese në të ardhmen.

“Ne do të jemi alternativa e vetme për t’i luftuat ata që deri tash e kanë kapur shtetin”, ka deklaruar Sfarqa.

LDK ka lidhur koalicion gjatë ditës edhe me partinë Alternativa, që udhëhiqet nga Mimoza Kusari-Lila, dhe me Lëvizjen për Drejtësi.

Kësisoj, Pacolli dhe Kusari ribashkohen në një listë, pas largimit të kësaj të fundit nga AKR’ja e Pacollit, ku ishte nënkryetare.

Afati për deklarimin e koalicioneve në Komision Qendror të Zgjedhjeve përfundon në mesnatë.

Vendi më 11 qershor shkon në zgjedhje, pasi Qeveria, e udhëhequr nga Isa Mustafa, u rrëzua përmes një mocioni të inicuar nga Nisma. /Express/

Facebook Comments
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

LDK paralajmëron zgjedhje parlamentare në pranverë

lipjanipress

Vetëvendosje: Nëse zgjedhjet nuk manipulohen, PDK do të jetë në opozitë

lipjanipress

Ky është parashikimi i motit për sot

lipjanipress

Lëvizja Vetëvendosje – Lipjan: Ftesë për qytetarët

lipjanipress

Veselinoviq në vend të Rikallos në KQZ

lipjanipress

Zvicra s’ka përjetuar janar më të ftohtë në 30 vjetët e fundit

lipjanipress

“Për një dekadë e gjysmë që nga themelimi, Kolegji AAB është shndërruar në një qendër të rëndësishme akademike në Kosovë dhe jashtë saj

Press Lipjani

Trump bëhet bashkë më Putin për të bombarduar ISIS-in

lipjanipress

Sadri Shala, një kryetar i ardhshëm i Lipjanit!…

lipjanipress

Këto vende do të kenë ndërprerje të rrymës në fillim të muajit shkurt

lipjanipress

Policia: Arma me të cilën u plagos Vllasi kishte silenciator

lipjanipress

Gjermania numër rekord vendesh të lira pune

lipjanipress
Skip to toolbar